Úprava gumových těsnění a EPDM profilů plasmou v automobilovém průmyslu

Tantec ProfileTEC Vysoká úroveň adheze / přilnavosti tiskařských inkoustů, barev, lepidel nebo nástřiků na polymerové materiály, jakými jsou PE, PP, PS, pryž EPDM a další substráty, je běžně požadována v průmyslu zpracovávajícím plasty a pryže.

Veškeré polymerové materiály přirozeně vykazují nízké povrchové napětí, které způsobuje špatnou přilnavost a smáčivost. Pro řešení těchto problémů Tantec nabízí individuální i standartní jednotky s integrovanými koronovacími a plasmovými systémy.

Před deseti lety Tantec vyvinul svou první stanici pro povrchovou úpravu EPDM profilů. Vylepšili jsme naši technologii pro povrchovou úpravu ProfileTEC – plasmový systém pro úpravu EPDM profilů. Nyní je možné předupravovat množství povrchů a obtížných tvarů vylepšeným jednorázovým pokrytím konzistentně a pohodlně.

Cílem je zvýšení přilnavosti / adheze nástřiku, lakování nebo flockování na EPDM profilech

V praxi se předúprava pomocí plasmy stala jednou z nejběžnějších metod pro vylepšení povrchu. Metoda zvyšuje povrchové napětí plastů před potiskem, laminováním nebo nástřikem. Tento způsob povrchové úpravy zvyšeje mezivrstevnou přilnavost a podporuje přilnavost nátěru nebo tiskařských barev. Finální efekt dosažený pomocí plasmové úpravy závisí na různých parametrech, včetně výkonu elektrody, délky trvání koronového vývoje, typu upravovaného materiálu, teplotě a vlhkosti, jakékoliv kontaminací, složení povrchu a podobných faktorech.

Koronová a plasmová předúprava povrchu eliminuje neefektivnost, bezpečnostní rizika a potenciální možnost poškození produktu způsobeného pří úpravě plamenem, chemické předúpravě nebo pískování, přičemž zároveň nabízí vylepšení spojení nanášených vrstev.

Pro zvýšení přilnavosti je povrch modifikován pomocí potenciálních volných výbojů. Použití plasmy umožňuje úpravu široké škály materiálů aniž by bylo nutné vyměňovat přístrojové hlavy. Jedná se o jednoduchý, ale velmi efektivní proces vhodný pro porézní a TPV (vulkanizované termoplasty) materiály.
Navrhujeme řešení orientovaná na zákazníka – pro zabudování do automatických linek. Tantec ProfileTEC nabízí kontinuální provoz s prvotřídními výsledky. Zajišťuje, že další zpracování může být provedeno s optimálním výsledkem. Plasma ProfileTEC plně nahrazuje procesy jakými jsou zdrsnění, fluoridové plyny, nebo použití primerů.
Tantec ProfileTEC má ve srovnání s průměrem v tomto průmyslovém odvětví nižší energetickou spotřebu, a toto se projevuje nejen ve fázi prvotní investice, ale také ve snížení dlouhodobých nákladů. ProfileTEC je tvořen modulárním elektrodovým systémem, vyrobený z nekorodujících materiálů a jeho předností je minimální množství opotřebitelných dílů a kompaktní design.

Na zakázku vyrobené zařízení Tantec ProfileTEC se obvykle skládá ze 4-16 jednotek (hlav) se schopností dosahovat v lince vysoké rychlosti (20 až 25 m za minutu podle typu profilu) a komplexních dílů vyrobených z vodivé a nevodivé pryže.

Systém zvyšuje povrchové napětí ze 34 na 50 mN/m – což je úroveň napětí požadovaná pro nejvyšší možnou kvalitu přilnavosti, které lze v současnosti docílit. Systém může být použit jak pro extruzní linku, tak pro výrobu.

Provoz plasmové předúpravy už nemůže být jednodušší. Dobře promyšlený koncept našich plasma generátorů a upravovacích trysek zajišťuje provoz s nejlepšími výsledky. S ProfileTEC je možné šetřit energii, zvýšit produktivitu a vylepšit kvalitu EPDM profilů.

Plasma Tantec ProfileTEC dokáže předupravit různé druhy gumových a EPDM profilů, včetně:

Dveřních těsnění
Vnitřní a vnější pásové těsnění bočních oken
Sekundární těsnění
Těsnění bočního trojúhelníku
Těsnění kufru
Těsnění střešních lyžin
Těsnění podél oken
Gumy čelního skla
Těsnění kapoty

Výhody používání plasmové předúpravy pro EPDM aplikací jsou následující:

Vysoká rychlost zpracování (až 25m/min, podle typu matrice), vyšší na vyžádání
Úprava povrchu za pomocí homogenního koronového / plasmového výboje
Jemný proces předúpravy a ošetření (nedochází ke spálení povrchu)
Funkčnost stroje je garantována pro velký rozsah tvarů (i při výrazném profilování těsnění dochází k rovnoměrné úpravě celého profilu povrchu)
Nízká spotřeba energie, maximálně 2000 W
Flexibilní nastavení trysek pro rychlou výměnu a úpravu
Generátor plasmy je řízený mikroprocesorem

Máte dotaz k produktu? Chcete jej poptat?

Vyplňte náš krátký formulář a my se Vám co nejdříve ozveme.