Úprava gumových těsnění a EPDM profilů plazmou v automobilovém průmyslu

Tantec ProfileTEC předúprava povrchu plazmou, vysoká úroveň adheze / přilnavosti

Jedná se o přilnavost tiskařských inkoustů, barev, lepidel nebo nástřiků na polymerové materiály. Jedná se o materiály PE, PP, PS, pryž EPDM a další substráty, je běžně požadována v průmyslu zpracovávajícím plasty a pryže.

Veškeré polymerové materiály přirozeně vykazují nízké povrchové napětí,

které způsobuje špatnou přilnavost a smáčivost. Pro řešení těchto problémů Tantec nabízí individuální i standartní jednotky s integrovanými koronovacími a plazmovými systémy.

Před deseti lety Tantec vyvinul svou první stanici pro povrchovou úpravu plazmou EPDM profilů. Vylepšili jsme naši technologii pro povrchovou úpravu ProfileTEC – plazmový systém pro úpravu EPDM profilů. Nyní je možné předupravovat množství povrchů a obtížných tvarů vylepšeným jednorázovým pokrytím konzistentně a pohodlně.

Cílem je zvýšení přilnavosti / adheze nástřiku, lakování nebo flockování na EPDM profilech

V praxi se předúprava pomocí plazmy stala jednou z nejběžnějších metod pro vylepšení povrchu. Metoda zvyšuje povrchové napětí plastů před potiskem, laminováním nebo nástřikem. Tento způsob povrchové úpravy zvyšuje mezivrstevnou přilnavost a podporuje přilnavost nátěru nebo tiskařských barev. Finální efekt dosažený pomocí úpravy povrchu plazmou, závisí na různých parametrech. Jedná se o výkon elektrody, délky trvání koronového vývoje, typu upravovaného materiálu. Dále také záleží na teplotě a vlhkosti, jakékoliv kontaminací, složení povrchu a podobných faktorech.

Koronová a plazmová předúprava povrchu eliminuje neefektivnost a bezpečnostní rizika.

Dále také potenciální možnost poškození produktu způsobeného pří úpravě plamenem, chemické předúpravě nebo pískování. Koronová a plazmová předúprava zároveň nabízí vylepšení spojení nanášených vrstev.

Pro zvýšení přilnavosti je povrch modifikován pomocí potenciálních volných výbojů. Použití plazmy umožňuje úpravu široké škály materiálů aniž by bylo nutné vyměňovat přístrojové hlavy. Jedná se o jednoduchý, ale velmi efektivní proces vhodný pro porézní a TPV (vulkanizované termoplasty) materiály.

Navrhujeme řešení orientovaná na zákazníka

– pro zabudování do automatických linek. Tantec ProfileTEC nabízí kontinuální provoz s prvotřídními výsledky. Zajišťuje, že další zpracování může být provedeno s optimálním výsledkem. Plazma ProfileTEC plně nahrazuje procesy jakými jsou zdrsnění, fluoridové plyny, nebo použití primerů.

Tantec ProfileTEC má ve srovnání s průměrem v tomto průmyslovém odvětví nižší energetickou spotřebu. Toto se projevuje nejen ve fázi prvotní investice, ale také ve snížení dlouhodobých nákladů. ProfileTEC je tvořen modulárním elektrodovým systémem. Ten je vyrobený z nekorodujících materiálů a jeho předností je minimální množství opotřebitelných dílů a kompaktní design.

Na zakázku vyrobené zařízení Tantec ProfileTEC se obvykle skládá ze 4-16 jednotek (hlav). To zařízení má schopnost dosahovat v lince vysoké rychlosti (20 až 25 m za minutu podle typu profilu) a komplexních dílů vyrobených z vodivé a nevodivé pryže.

Systém zvyšuje povrchové napětí ze 34 na 50 mN/m – což je úroveň napětí požadovaná pro nejvyšší možnou kvalitu přilnavosti, které lze v současnosti docílit. Systém může být použit jak pro extruzní linku, tak pro výrobu.

Provoz plazmové předúpravy už nemůže být jednodušší.

Dobře promyšlený koncept našich plazma generátorů a upravovacích trysek zajišťuje provoz s nejlepšími výsledky. S ProfileTEC je možné šetřit energii, zvýšit produktivitu a vylepšit kvalitu EPDM profilů.

Plazma Tantec ProfileTEC dokáže předupravit různé druhy gumových a EPDM profilů, včetně:

 • Dveřních těsnění
 • Vnitřní a vnější pásové těsnění bočních oken
 • Sekundární těsnění
 • Těsnění bočního trojúhelníku
 • Těsnění kufru
 • Těsnění střešních lyžin
 • Těsnění podél oken
 • Gumy čelního skla
 • Těsnění kapoty

Výhody používání předúpravy plazmou pro EPDM aplikací jsou následující:

 • Vysoká rychlost zpracování (až 25m/min, podle typu matrice), vyšší na vyžádání
 • Úprava povrchu za pomocí homogenního koronového / plazmového výboje
 • Jemný proces předúpravy povrchu (nedochází ke spálení povrchu)
 • Funkčnost stroje je garantována pro velký rozsah tvarů. (i při výrazném profilování těsnění dochází k rovnoměrné úpravě celého profilu povrchu)
 • Nízká spotřeba energie, maximálně 2000 W
 • Flexibilní nastavení trysek pro rychlou výměnu a úpravu
 • Generátor plazmy je řízený mikroprocesorem

https://www.youtube.com/watch?v=owaxfmrROgY


Máte nějaký dotaz? Napište nám a my se Vám co nejdříve ozveme.

  Důležitá zpráva: Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.